P1080833.JPG
P1090208.JPG
P1090219.JPG
P1090154.JPG
P1080826.JPG

 

 

Vítejte na stránkách

Mateřské školy

Ústí nad Orlicí, Černovír 96

 

 

Naše mateřská škola (dále MŠ) je jednotřídní vesnická škola, která funguje v obci-městské části Ústí nad Orlicí, Černovír již od roku 1926.

V minulých letech měla MŠ maximální kapacitu 20 dětí. Od 1. 9. 2012 byla schválena maximální kapacita MŠ i školní jídelny (dále ŠJ) 25 dětí.

Provozní doba MŠ byla od 6.30 do 15.30 hod. Od školního roku 2013/2014 se prodloužila od 6.30 do 16.00 hod.

          Počet zaměstnanců se každým rokem mění od 4 po 6 zaměstnanců, dle spojení či rozpojení pracovních úvazků a dle počtu, potřeb přijatých dětí. Jsou zde zastávány tyto funkce: ředitelka MŠ, učitelka MŠ, vedoucí ŠJ, kuchařka, uklízečka, v případě dítěte se speciálními vzdělávacími potřebami asistent pedagoga a dohodou o pracovní činnosti či provedení práce je zde zajištěno praní prádla a údržba zahrady MŠ.

Třída MŠ je věkově heterogenní (smíšená) a vzdělávají se zde děti jak z vesnice - městské části Černovír, tak i přímo z města Ústí nad Orlicí a okolních vesnic.

Dopravní dostupnost do mateřské školy je dobrá. Obec leží nedaleko hlavního tahu směr Ústí nad Orlicí - Letohrad - Žamberk. V blízkosti školy je cyklostezka a nedaleko (přibližně 200 m) je také vlaková i autobusová zastávka.

Součástí mateřské školy je školní jídelna, která zajišťuje zdravou stravu pro děti z MŠ a její zaměstnance. 

Škola je umístěna ve starší jednopodlažní budově - vilce, na okraji vesnice, nedaleko města Ústí nad Orlicí. Nachází se ve svahu, uprostřed krásné přírody, čímž je dětem zajištěno jak zdravé životní prostředí, dostatek prostoru pro pohyb, tak i podmínky pro osvojení si kladného vztahu k přírodě, což koresponduje s filozofií naší školy.

Do budovy mateřské školy se vstupuje vestibulem, který je pravidelně vyzdobován dětskými výtvarnými pracemi dle aktuálního ročního období, aktuální situace, dle hlavního tématu, podtémat, integrovaných bloků, tematických celků nebo projektů. Zde je také nástěnka, kam se každý týden vyvěšují nově vyplněné grafomorické a rozumové listy dětí. Dále se zde nachází úklidová místnost.

          Z vestibulu se pokračuje do šatny dětí, kde jsou kromě šaten umístěny i informační nástěnky MŠ a ŠJ. Ze šatny se vchází jednak do třídy, která je přímo spojená s jídelnou (jejich oddělení zajišťují zatahovací dveře) a dále pak do sociálního zázemí pro děti a také kanceláře, kterou využívá především ředitelka školy, učitelka, vedoucí školní jídelny.

           Velikost třídy i jídelny odpovídá kapacitě. Jsou prostorné, přehledně uspořádané, vzdušné, světlé, dobře osvětlené. Barevnost obou místností je střídmá, s přiměřeným množstvím hraček. Třída slouží jako herna i ložnice. Jídelna je využívána také pro klidové hry a činnosti dětí u stolečků. Vše je uspořádáno i s ohledem na děti mladších tří let.

           Z jídelny se vchází do chodby, kde je vybudováno zázemí pro provozní zaměstnance MŠ. Odtud je možné pokračovat do kuchyně, skladu potravin, přípravny zeleniny, sociálního zařízení pro zaměstnance, půdy a sklepa. Zde se také nachází druhý venkovní vchod určený pro provozní zaměstnance MŠ.

Součástí mateřské školy je také zahrada se vzrostlou zelení, ovocnými stromy, velkým okrasným záhonem, asfaltovým pláckem, lavičkami, stoly, pískovištěm, domečkem na hraní, houpačkami, skluzavkou a zahradním domkem pro uskladnění venkovních hraček a sportovních pomůcek.  Na oknech budovy se nachází také krmítka pro ptáky.

           Celá zahrada poskytuje dětem mnoho možností poznávat a sledovat život různých rostlin a živočichů - ptáků, lesní zvěře, drobného hmyzu a tím jim také umožňuje získat pozitivní vztah ke všemu živému a také pochopit proces koloběhu života.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one